06/01/2018

Bitwa o literaturę. Wycie w ciemnościach

Polecamy i zapraszamy! My też tam będziemy!

Już 09 stycznia zachęcamy do udziału w kolejnej Bitwie o literaturę - cyklicznym wydarzeniu realizowanym przez Teatr Stary w Lublinie. Tym razem pod tematem „Wycie w ciemnościach” kryje się dyskusja z Bartłomiejem Grzegorzem Salą - etnografem, historykiem, krajoznawcą, autorem mrocznych opowieści o nosferatu, których celem nie jest straszenie czytelnika lecz promowanie  wiedzy  o różnych tradycjach kulturowych.

Więcej na http://bilet.teatrstary.eu/koncert/1249

Z okazji Bitwy - w dniach 08.01 – 09.01.2018 r. w Księgarni Królewskiej 11 s. c. oraz na spotkaniu z autorem książki pt:

  • „W górach przeklętych Wampiry Alp, Rudaw, Sudetów, Karpat i Bałkanów”
  • „Wycie w ciemności Wilki i wilkołaki Europy”

dostępne w atrakcyjnej ofercie cenowej!

Zapraszamy do zakupu!

39,90 PLN

30,00 PLN

W górach przeklętych Wampiry Alp, Rudaw, Sudetów, Karpat i Bałkanów

Wydawnictwo: BOSZ,
Oprawa: twarda

W całej Europie przez wieki powszechna była wiara w mroczne istoty wstające z grobu, by prześladować żywych. Przykłady działalności krwiożerczych upiorów notowano m.in. na rozległych obszarach od Polski po Grecję, z Transylwanią na czele. Od czasów Goethego wampiry wkroczyły do literatury pięknej, by stać się ulubionymi postaciami dziewiętnastowiecznych powieści grozy. Bartłomiej Grzegorz Sala, historyk, etnolog i krajoznawca, czerpiąc z ludowych opowieści, dawnych kronik i dokumentów, gotyckich romansów i klasycznych produkcji filmowych, stworzył poczet dwudziestu ośmiu wampirów grasujących u stóp Alp, Rudaw, Sudetów, Karpat i Gór Dynarskich. Autor szczegółowo opisuje postać każdego nosferatu, przytacza jego genezę i historyczny pierwowzór, charakteryzuje jego wygląd i zachowanie, a także kreśli miejsce w późniejszych kulturowych odniesieniach. Tło historyczno-geograficzno-kulturowe tworzą opisy poszczególnych krain w odnośnych okresach, uwagi o dziejach literatury i kina grozy, noty o miejscach szczególnie związane z konkretnymi wampirami. Dzięki temu książka stanowi interdyscyplinarną kopalnię wiedzy o upiorach, nie przestając być mroczną opowieścią o nosferatu. Publikację wzbogaca interesujący i pobudzający wyobraźnię projekt graficzny, ujmujący klasyczne opowieści w nowoczesną, minimalistyczną formę.


49,90 PLN

35,00 PLN

Wycie w ciemności Wilki i wilkołaki Europy

Wydawnictwo: BOSZ,
Oprawa: twarda

„Wycie w ciemności. Wilki i wilkołaki Europy” stanowi kontynuację tzw. „czarnej trylogii” zapoczątkowanej przez „W górach przeklętych. Wampiry Alp, Rudaw, Sudetów, Karpat i Bałkanów”. Bartłomiej Grzegorz Sala, historyk, etnolog i krajoznawca, opierając się na mitach, legendach i podaniach, sagach, romansach i dziełach hagiograficznych, autentycznych wydarzeniach, a w końcu klasyce literatury i kina grozy, nakreślił portret prawie sześćdziesięciu najciekawszych postaci przynależnych do wilczego i wilkołaczego rodu, jakie przemierzać miały przez epoki różne zakamarki Europy. Autor szczegółowo opisuje postać każdego wilka i wilkołaka, zaznacza przypisywane mu cechy i kreśli jego miejsce w kulturowych odniesieniach. Omawia też historyczne i kulturowe tło zapisanych opowieści, a nawet opisuje miejsca związane z konkretnymi postaciami. Dzięki temu książka stanowi kopalnię wiedzy, nie przestając być przygodą z najciekawszymi wilkami i wilkołakami Europy.

KSIĘGARNIA KRÓLEWSKA 11 S.C.

ul. Królewska 11, 20-109 Lublin, Polska

 

tel. +81 525 28 34

e-mail: lublin@ksiegarniakrolewska11.pl

NIP: 9462650866

 

godz. otwarcia: